Psk. Gülten Bahar

1955 yılında Bulgaristan’ın Kırcali kazası Perperek şehrinde doğdu.
İlkokul ortaokul (“Dimitır Blagoev”) ve lise (”Hristo Botev “) aynı şehirde bitirdi. 1974 - 1975 yılında Plovdiv (Bulgaristan): Eczacılık teknisyen “Mara Maleeva Jifkova“ okulundaki iki dönemi bitirdikten sonra; 1975 - 17 Eylül Tarihinde Türkiye’ye göç etti.

Bursa’da Eğtim dönemleri:
1975 - 1981 Uludağ Üniversitesi - İşletme Fakültesi: Muhasebe Bölümü
1993 - 1997 Uludağ Üniversitesi – Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Bölümünden birincilikle mezun oldu.

Bulgaristan:
2014 - 2017 “ Sofiyski Universitet “Kliment Ohritski” ‘ nin Filosofski Fakültesi ‘nin Psikoloji bölümünden ve 2017-2019 tarihde aynı bölümün Klinik Psikoloji Mastırını Travmanın çocuk ve ebeveynlik ilişkisindeki etkileri“ konulu tezini başarıyla savunarak, mezun oldu.

Bulgaristan Kırcalı: Şehrin Kütüphanesi (Çocuk bölümü), Şehrin Sineması Afiş ve film seçim bölümünde kısa sürelerle çalışmıştır.

Türkiye Bursa: 1976 - 1981 Uludağ Üniversitesi Farmakoloji bölümü Laboratuvar Teknisyeni görevinde bulunmuştur.

Resim sanatıyla tanışması ortaokul sıralarında farkedilmiş; kurslarla; düzenlenen yarışmalarda dereceler ile ödüllendirilerek teşvik edilmiş ise de, becerisi Güzel Sanatlar Lisesine kayıt yaptırmasına yeterli görülmemiştir. Türkiye’de göçmen konumunun zor koşulları ve rehber (mentor) eksikliği resim ile arasındaki ilişkiye ara vermek zorunda kalmıştır.

1988 yılında Marmaris’te pansiyon sahibinin farkettiği çizimlerdeki özgünlüğü samimi hayranlığı ve teşvik ifadelerin kendisini tekrar cesaretlendirmiş ve aynı yıl Bursa’da Güzel Sanatlar Galerisinde açılan Emin İlter yönetimindeki kursa Beş yıl süreyle devam etmiştir. Teknik olarak ilerlemenin yanında resmin tarihi, felsefesi gibi derinlemesine öğrenme isteği Uludağ Üniversitesi Resim bölümünde öğrenim almasına şans tanımıştır.

Mezuniyet sonrası “Boyut Sanat Evi”, “Sezgi Sanat Atölyesi “ gibi oluşumların kuruluşu ve de faaliyetlerini sürdürmeleri için katkıda bulunmuştur.

[caldera_form id="CF64713ede84ba0"]